Pierwsza rocznica tęczowej nocy
Mija rok od wydarzeń Tęczowej Nocy - aresztowania Margot ze Stop Bzdurom, spontanicznego wybuchu solidarności z osobami LGBTQ+, policyjnej łapanki na Krakowskim Przedmieściu, represji wobec protestujących, zatrzymania 48 osób, poszukiwania osób przewożonych z komendy na komendę, dobijania się obrońców do zatrzymanych.
Nigdy nie zapomnę tej nocy - połączenia niezgody, lęku, solidarności, gniewu i determinacji, by nie pozwolić na systemową dyskryminację, przemoc i pozbawienie godności. Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom tamtego protestu gratuluję odwagi, by upomnieć się o rzecz zupełnie podstawową - prawo do normalnego życia tych, których ich własne państwo, nasze wspólne państwo, krzywdzi, upokarza represjonuje i dyskryminuje.
Pozostaję w niezmiennym podziwie dla Tęczowych Obrońców, czyli części warszawskiej adwokatury, wspaniałych prawników i prawniczek, które w środku nocy walczyły, by każda zatrzymana osoba mogła liczyć na opiekę prawną. Jestem pełna wdzięczności dla osób dziś tworzących kolektyw antyrepresyjny Szpila, a wtedy do świtu szukających zatrzymanych po warszawskich komendach. Dziękuję też koleżankom posłankom i kolegom posłom, z którymi wspólnie tamtej nocy domagaliśmy się poszanowania praw obywatelskich, godnego traktowania zatrzymanych, ich dostępu do obrońców.
W rocznicę tamtych wydarzeń kolektyw Szpila przygotował raport podsumowujacy zatrzymania z 7 sierpnia 2020 roku. Publikacja przedstawia analizę rozstrzygnięć Sądu w sprawie 35 złożonych zażaleń na zatrzymania. Obraz, jaki wyłania się z raportu jest bardzo czytelny: osoby miały prawo tam być i protestować. I nie powinna stać się im za to żadna krzywda.
Dokument jest dostępny do pobrania na stronie Szpili: https://szpila.blackblogs.org/2021/08/07/rok-po-teczowej-nocy-raport-podsumowujacy-zatrzymania-z-7-sierpnia-2020