W mediach

Wątpliwości wokół tej ustawy jest niezwykle dużo – mówiła o „lex Czarnek" przed Pałacem Prezydenckim w poniedziałek 31 stycznia posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

ENG: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, a leftwing lawmaker, said on Twitter that instead of tackling depression or extreme poverty among Polish children, Czarnek was working “on the politicization of Polish schools”.

PL: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, lewicowa posłanka, powiedziała na Twitterze, że zamiast walczyć z depresją czy skrajnym ubóstwem wśród polskich dzieci, Czarnek pracował „nad upartyjnieniem polskiej szkoły”.

Lex Czarnek był tematem rozmowy w "Faktach po Faktach". Według Agnieszki Dziemianowicz-Bąk ustawa "zmierza do tego, żeby objąć specjalnym nadzorem, a tak naprawdę objąć lękiem, strachem i przerażeniem, dyrektorów i kadrę pedagogiczną w każdej szkole". Krystyna Szumilas oceniła, że minister edukacji Przemysław Czarnek "oszukuje, okłamuje". - Tak naprawdę zabiera rodzicom prawo do decydowania - mówiła.

“Ten bajzel związany z Polskim Ładem nie dzieje się w próżni, tylko w warunkach galopującej inflacji i horrendalnej drożyzny. To kumuluje się w portfelach Polaków” - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Radiu Zet. "Niemal co drugi Polak nie ma żadnych oszczędności" - dodała

Jeżeli powierza się takie narzędzie, nadzór nad służbami i prokuraturą takim ludziom jak Kamiński, Wąsik i Ziobro, i oczekuje się tego, że nie będą podsłuchiwać swoich obywateli, to jest to naiwność taka, jak danie baryłki z miodem Kubusiowi Puchatkowi i oczekiwanie, że nie wetknie tam głowy – tak aferę Pegasusa skomentowała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która była jednym z gości programu "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET"

Przypomnę, że co drugi Polak nie ma oszczędności. Być może dla pana posła to nie jest problem, żeby poczekać na jakieś "wyrównanie" - powiedziała do Bartłomieja Wróblewskiego Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy

To jest nowa rola, ale plany i zamiary pozostają te same. Nadal chcę się zajmować problematyką edukacji, wspierania związków zawodowych, praw pracowniczych, budowaniem silnej, socjalnej, prospołecznej lewicy. Traktuję funkcję w zarządzie krajowym Nowej Lewicy jako kolejne narzędzie do wzmacniania tej agendy - mówi Dziemianowicz-Bąk

Dopiero 4 stycznia posłowie ponownie zajmą się kontrowersyjnym projektem ustawy nazywanym "Lex Czarnek" - dowiedziało się RadioZET.pl. - Myślę, że wielu osobom z PiS-u może zadrżeć ręka przy głosowaniu za tymi zmianami w szkołach - komentuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy. Przeciwko ustawie protestują rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Lewica: Sukces tak, bardzo się cieszymy, ale pełna radość będzie, gdy Lex Czarnek zostanie odrzucone lub zamrożone na zawsze. Sukces ugrupowań opozycyjnych na pewno, ale przede wszystkim sukces społecznej mobilizacji, świetnego ruchu Wolna Szkoła, środowisk nauczycielskich, samorządowych, związkowych, uczniowskich. Te wszystkie listy, petycje i protesty do ministerstwa edukacji i rządu, apele do posłanek i posłów, kampania medialna oznaczona czerwoną ekierką.

Każdy dzień zwłoki z dymisją wiceministra sportu Łukasza Mejzy to hańba dla całego rządu - oceniła w "Faktach po Faktach" posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy

To jest bardzo przykre, że w państwie Solidarności związki zawodowe są tak osłabiane przez brak wsparcia, dostatecznej ochrony prawnej. Brakuje wzmocnionej Państwowej Inspekcji Pracy - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy, która interweniuje w sprawie zwolnionej pracownicy Amazona.

Byłabym za obniżeniem wieku czynnego prawa wyborczego do 16. roku życia. W mojej ocenie kompetencje młodych ludzi i świadomość wyzwań, przed jakimi stoimy, są tak wysokie, że należałoby im oddać więcej przestrzeni do faktycznego decydowania, kto stanowi w Polsce prawo - oceniła posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w pierwszym odcinku "Moja, Twoja, Nasza... Podcast".

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła natomiast, że Lewica domaga się od premiera i ministra zdrowia jednoznacznych deklaracji, czy jeśli dojdzie w Polsce lockdownu, będą spod niego wyłączone osoby zaszczepione.

"Czy minister Niedzielski i Mateusz Morawiecki znajdą w sobie odwagę, żeby powiedzieć: 'dość przywilejów dla osób niezaszczepionych', czy docenią odwagę i odpowiedzialność tych osób, które zdecydowały się zaszczepić" - pytała.

Nie będzie zgody na niekonstytucyjne wprowadzenie protezy stanu wyjątkowego bez wprowadzania stanu wyjątkowego - powiedziała w Graffiti Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zdaniem posłanki Lewicy nowelizacja ustawy nadaje zbyt duże kompetencje ministrowi spraw wewnętrznych.

Mówiąc o edukacji posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zarzucała rządom PiS demontaż sytemu oświaty i politykę edukacyjnego wykluczenia. W kwestii edukacji Lewica postuluje m.in. godne wynagrodzenia dla nauczycieli, a zamiast dodatkowych lekcji religii i narodowej historii, edukację klimatyczną, wiedzę o zdrowiu, w tym zdrowiu seksualnym, a także edukację dającą umiejętności poruszania się na rynku pracy.

Jak wygląda moja praca w sejmie i poza nim? zapisz się do newslettera. Zapisz się