Składam projekt o opiece adwokata dla zatrzymanych

06-08-2021 

Jutro minie rok od Tęczowej Nocy - wydarzeń związanych z aresztowaniem Margot ze Stop Bzdurom, które przyniosło także masowe zatrzymania przez Policję aktywistek, uczestników spontanicznej demonstracji solidarnościowej, a także postronnych przechodniów.

W nocy z 7 na 8 sierpnia 2020 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Policja zatrzymała 48 osób, w tym zupełnie przypadkowych. Wiele z nich zatrzymała w sposób nieprawidłowy, bezzasadny i nielegalny. Tamtej nocy wiele z nas, posłanek lewicy, a także aktywistek i aktywistów antyrepresyjnych, przedstawicieli biura Rzecznika Praw Obywatelskich, adwokatów i adwokatek jeździło od komisariatu do komisariatu, szukając osób zatrzymanych i domagając się dla nich dostępu do prawnika. Realizacji ich konstytucyjnego prawa do obrony.

Dziś, tak jak rok temu chcemy powiedzieć: Nigdy nie będziecie szli sami, nigdy nie będziecie iść same! Byłyśmy z Wami w Tęczową Noc, byliśmy z Wami podczas jesiennych strajków kobiet, jesteśmy dziś. I dziś przedstawiamy ustawę, która każdej osobie zatrzymanej zapewni realny, faktyczny dostęp do pomocy prawnej. Tak, by walka o dostęp do obrońcy już nigdy nie musiała być tak zacięta, jak rok temu.

Art. 42 ust 2 Konstytucji mówi, że każdy ma prawo do obrony. W praktyce jednak często jest to prawo martwe. Na komendach nie ma list obrońców, z pomocy których mogłaby skorzystać osoba zatrzymana. Policja zbyt często zniechęca zatrzymanych do skorzystania z pomocy prawnej. Jeśli osoba zatrzymana nie ma przy sobie kontaktu do adwokata, to Policja takiej opieki nie przydziela. To powód, dla którego młodzi ludzie zaczęli zapisywać sobie na ręce numer do prawnika lub organizacji antyrepresyjnych jak kolektyw Szpila. To wspaniale, że takie inicjatywy działają, że można liczyć bezinteresowne wsparcie adwokatów i adwokatek, że solidarność przeciw nadużyciom władzy rośnie. Ale czy naprawdę chcemy żyć w kraju, gdzie idące na pokojowa demonstrację dzieciaki muszą nosić na rękach numery telefonów?

W 2020 roku Policja zatrzymała 164 442 osoby. Nie ma danych o tym, ile z tych osób skorzystało przy zatrzymaniu z pomocy prawnej. Dzięki naszej ustawie, ta pomoc w końcu naprawdę będzie na wyciągnięcie ręki. Adwokat zapewni opiekę zatrzymanemu - by nie łamano jego praw, nie naruszano jego godności i żeby nie był przedmiotem tortur lub nieludzkiego czy poniżającego traktowania. Wielokrotnie apelował o to Rzecznik Praw Obywatelskich i wynika to z wiążącego Polskę prawa europejskiego i międzynarodowego.

My, jako Lewica, apelujemy do wszystkich środowisk politycznych, którym bliskie są zasady państwa prawa, ochrona obywateli przed represjami i praworządność - poprzyjcie ten projekt!

Jak wygląda moja praca w sejmie i poza nim? zapisz się do newslettera. Zapisz się