Niech się święci 1 maja!

01-05-2022 

Święto pracy to nie tylko czas na życzenia dla wszystkich ciężko pracujących. Dla mnie, Posłanki Lewicy, to też czas na przekazanie Wam, co w swojej poselskiej pracy zrobiłam ostatnio dla pracowników.

Walka o podwyżki dla nauczycieli

Jeszcze w marcu żłożyłam poprawkę o 20% podwyżkę dla nauczycieli. PiS jej nie przyjął, ale wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego nie kończymy walki. Będziemy zabiegać o wyższe płace, powiązanie ich ze średnimi wynagrodzeniami w gospodarce i wypłacanie ich z budżetu państwa. Od pracy nauczycieli zależy przyszłość dzieci i młodych. Nie wolno na niej oszczędzać!

Interpelacja do Ministra Zdrowia ws. przyspieszenia podwyżek dla ratowników medycznych

Ratownicy medyczni odchodzą z pracy. Przemęczeni pandemią domagają się podwyżek a w obliczu ich braku rezygnują z kontynuowania pracy w sektorze publicznym. Taka sytuacja miała miejsce m.in. na Sorze w szpitalu przy Kamieńskiego we Wrocławiu (więcej tutaj). Tak nie może być - każdy obywatel ma prawo do opieki medycznej a pracownicy mają prawo do godnej płacy! W obliczu zaistniałej sytuacji 11 kwietnia zwróciłam się z interpelacją do Ministra Zdrowia o przyspieszenie prac nad podwyżkami dla ratowników medycznych. Z tekstem interpelacji można zapoznać się tutaj.

Prace nad ustawą o zawodzie psychologa

Od ponad roku wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Psychologów pracuję nad ustawą o zawodzie psychologa. Ten niezwykle ważny zawód od lat nie ma własnych regulacji - i dziś nazywać "psychologiem" może się kto chce bez żadnych konsekwencji. To szkodliwe nie tylko dla prawdziwych psychologów, ale i dla pacjentów.

21 kwietnia jako Przewodnicząca organizowałam posiedzenie Zespołu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa, w trakcie którego przedstawiciele środowiska psychologów jednym głosem mówili o potrzebie przyjęcia ustawy. Pod koniec spotkania przyjęliśmy apel do wszystkich środowisk politycznych o przyjęcie projektu Ustawy. Zapis posiedzenia zespołu jest dostępny tutaj. Natomiast zapis konferencji prasowej, która odbyła się po posiedzeniu zespołu tutaj. O przyjęcie ustawy apelowałam również do Ministra Zdrowia w trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia 27 kwietnia.

Wsparcie dla pracowników niemedycznych ochrony zdrowia w Sejmie

Salowe, sprzątający, kuchenkowe to także pracownicy ochrony zdrowia i muszą być godnie traktowani! 27 kwietnia odbyło się łączone posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia oraz Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podczas których wysłuchaliśmy, i jako Lewica wspieraliśmy głosy pracownic i pracowników niemedycznych ochrony zdrowia. Zapis wideo z posiedzenia Komisji jest dostępny tutaj.

Ochrona związkowców przed zwolnieniem

26 kwietnia wraz z Maciejem Koniecznym złożyliśmy projekt ustawy nowelizujący Kodeks Cywilny (dostępny tutaj). Zgodnie z tym projektem pracownicy-związkowcy nie będą mogli być zwalniani bez zgody sądu. To bardzo ważna ustawa, bo żaden pracownik nie powinien się bać, że jeśli założy w firmie związek to zostanie zwolniony, a takie przypadki mają niestety w Polsce miejsce od co najmniej dwudziestu lat. Więcej na ten temat mówili w Sejmie właśnie zwolnieni związkowcy podczas konferencji prasowej (link), oraz posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która odbyła się wieczorem tego samego dnia (link).

Druga waloryzacja emerytur

20 kwietnia jako klub Lewicy złożyliśmy poprawkę o drugiej, 12% waloryzacji emerytur, która miałaby wejść w życie 1 września 2022 roku. Druga waloryzacja jest potrzebna, żeby emerytury nie były głodowe, żeby emeryci nie musieli wybierać pomiędzy zakupem jedzenia a leków. Więcej o złożonym projekcie ustawy mówiłyśmy wraz z Posłankami Katarzyną Kotulą i Magdaleną Biejat na konferencji prasowej (link).

To moja praca na rzecz Waszej pracy. Niech się święci 1 maja!

Poniżej wideożyczenia na 1 maja oraz fotorelacja z pochodu pierwszomajowego.

Życzenia z okazji Święta Pracy

52042582276_3b1fed8ea7_o Z Barbarą Popielarz, Wiceprzewodniczącą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

52042589866_c5c0395d51_o

52042635698_ef981540c1_o

52041538297_23b4e5b2a9_o

52041546647_c34ab226ea_o

52042634973_7d66ca0260_o

52041548022_945c0fe794_o

Jak wygląda moja praca w sejmie i poza nim? zapisz się do newslettera. Zapisz się