Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Jestem wrocławianką, od urodzenia związaną z miastem i regionem. Tutaj skończyłam III Liceum Ogólnokształcące, a potem pedagogikę i filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2018 roku obroniłam doktorat z filozofii pod kierownictwem profesora Adama Chmielewskiego.

Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Instytucie Badań Edukacyjnych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, a także na Uniwersytecie Wrocławskim i w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Byłam także wolontariuszką na wrocławskich oddziałach onkologicznych, pracowałam z młodzieżą we wrocławskich organizacjach pozarządowych.

Od wielu lat działam na rzecz dobrej, publicznej edukacji. Utworzyłam kilkadziesiąt małych przedszkoli na terenach wiejskich Dolnego Śląska – m.in. w Oławie, Brzegu Dolnym, Środzie Śląskiej. O problemach edukacji pisałam dla "Głosu Nauczycielskiego" i "Krytyki Politycznej". W kwietniu 2019 założyłam inicjatywę “Wrocław Wspiera Nauczycieli”, która podczas strajku generalnego w oświacie organizowała m.in. demonstracje i wiece poparcia. Współpracuję ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i wspieram inicjatywy uczniowskie.

Czym zajmuję się jako posłanka?

Działam na rzecz lepszej edukacji, godnej pracy i praw człowieka. Jestem członkinią Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Zostałam także przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu do Spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego działalność zainicjowałam na początku kadencji. Dołączyłam również m.in. do Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet, Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+, ds. Edukacji Seksualnej i ds. Infrastruktury Transportowej na Dolnym Śląsku. We wrześniu 2020 zostałam przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa.

Uważam, że praca posłanki nie powinna kończyć się na działaniach w Sejmie. Dlatego przeprowadzam interwencje poselskie i wspieram osoby w walce o swoje prawa: w miejscu pracy, w urzędach i instytucjach publicznych. W marcu 2020 założyłam Poselską Pomoc Pracowniczą, w ramach której ja i moi współpracownicy udzielają wsparcia pracownikom poszkodowanym przez nieuczciwych pracodawców i wywołany pandemią kryzys.

Dbam o to, aby w Sejmie był słyszany głos przedstawicieli związków zawodowych, nauczycieli i uczennic, ruchów miejskich i aktywistek, kobiet i rodziców. Dlatego na co dzień współpracuję z organizacjami pozarządowymi i związkami zawodowymi oraz osobami, które walczą o swoje prawa i o lepszą Polskę.

Chcesz wiedzieć o mnie więcej? Śledź moje działania w social mediach:

Chcesz wiedzieć, jak na co dzień wygląda moja praca w Sejmie i poza nim? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco! Zapisz się