Pracownicy boją się chorować. Lewica proponuje pakiet ustaw “Zdrowa Praca”

Według danych podawanych przez rząd, do nawet 50 proc. zachorowań na COVID-19 dochodzi w miejscu pracy. Ta liczba pokazuje, że same apele o pracę zdalną to zdecydowanie za mało. Dlaczego jako Lewica proponujemy dostosowanie Kodeksu pracy do czasów pandemii. Domagamy się niezwłocznych zmian w przepisach, aby chronić pracowników, ich rodziny i nas wszystkich.


Zawieszenie zwolnień z powodu absencji chorobowej w czasie pandemii

Postulujemy zawieszenie części artykułu 53 Kodeksu pracy, który dziś pozwala zwolnić pracownika za długotrwałą nieobecność w pracy z powodu choroby. Taki przepis sprawia, że pracownicy, ze strachu przed konsekwencjami, zjawiają się w pracy nawet wtedy, gdy źle się czują i powinni pozostać w domu.

W dodatku dostajemy sygnały, że taki przepis bywa nadużywany. Na przykład, pracownicy Poczty Polskiej dostali od swoich pracodawców list z pouczeniem, że zbyt długie zwolnienie lekarskie może grozić zwolnieniem. Zwłaszcza w czasie pandemii, podczas której wiele osób długotrwale choruje lub cierpi na powikłania po COVID-19, takie sytuacje są niedopuszczalne.


100% wynagrodzenia na “chorobowym”

Dziś w czasie zwolnienia lekarskiego czy kwarantanny pracownikowi przysługuje tylko 80% wynagrodzenia. To dla wielu osób duży cios w budżet domowy, a pogarszające się samopoczucie powoduje nie tylko lęk przed chorobą i szpitalem, ale także przed tym, czy pod koniec miesiąca uda się opłacić wszystkie rachunki.

Dlatego szczególnie teraz potrzebujemy zmian w przepisach, które zapewnią pracownikom 100% wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim, opłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych.


3 dni na uzyskanie zwolnienia lekarskiego przez pracownika.

Szczególnie w szczycie zachorowań na COVID-19 trudno dodzwonić się do lekarza i umówić na wizytę tak szybko, jak wymaga tego stan zdrowia. Jeśli pracownikowi nie uda się dostać na wizytę, musi pojawić się w pracy - inaczej niż np. w Szwecji, gdzie przez pierwsze 3 dni wystarczy tylko jego oświadczenie.

Dlatego proponujemy zmianę, która umożliwi wszystkim pracownikom nieobecność w pracy z powodu choroby zawsze wtedy, kiedy jest taka konieczność - niezależnie od długości kolejki do lekarza.



Już od ponad roku przy moim biurze działa Poselska Pomoc Pracownicza. Ja i moi współpracownicy cały czas otrzymujemy od Was maile i telefony - z pytaniami dotyczącymi prawa pracy, z prośbami o wsparcie i z informacjami, że nie czujecie się w swojej pracy bezpiecznie.

Dlatego działamy, interweniując i udzielając pomocy wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Jako Lewica przygotowujemy także projekty ustaw, które dzięki zmianie przepisów mogą zapewnić wszystkim większą ochronę w czasie pandemii.

Jeśli w związku z kryzysem masz problem w pracy, napisz lub zadzwoń: ppp@dziemianowicz-bak.pl, tel. 507 959 391

Jak wygląda moja praca w sejmie i poza nim? zapisz się do newslettera. Zapisz się