W mediach

– Wszystkim powinno zależeć na tym, żeby osoby chore pozostawały w domy. Nie może być tak, żeby pracownicy byli karani – mówiła podczas konferencji dotyczącej zmian w kodeksie prasy na czas pandemii posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Wrocławscy posłowie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Krzysztof Śmiszek zapowiedzieli złożenie zawiadomień do sanepidów odnośnie do nieprzestrzegania limitów wiernych w świątyniach. - Ktoś musi wziąć za to odpowiedzialność - tłumaczą parlamentarzyści z Lewicy.

Parlamentarny Zespół ds. Edukacji Przyszłości debatował dziś o potrzebie wycofania się z czwartej części egzaminu ósmoklasistów, która ma zostać wprowadzona wiosną 2022. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) apelowała, by "nie karać dzieci i młodzieży za pandemię". Sławomir Broniarz z ZNP zastanawiał się czy "pokolenie covidowe" nie powinno być poddane innej procedurze rekrutacji do szkół średnich, z wyłączeniem egzaminu.

Lewica zaprezentowała we wtorek wstępny projekt ustawy o zawodzie psychologa i zaapelowała do rządu, sił politycznych oraz ugrupowań społecznych o włączenie się w konsultacje. "Ten projekt nie ma barw politycznych" - podkreśliła posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

To, że marsze odbywały się w dzień kobiet, jest smutnym i symbolicznym podsumowaniem walki o ich prawa - powiedziała w programie "Onet Rano" posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

– 8 marca to jest taki dzień w którym kobiety mówią jasno, ze zamiast kwiatków albo oprócz nich chcą przede wszystkim pełni praw, socjalnych, ekonomicznych, czy praw reprodukcyjnych. Jest cała gama praw, które jeszcze musimy sobie wywalczyć - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy, która też przyszła pod pręgierz.

Pierwszeństwo dla pieszych wpisane do ustawy to dobry krok, ale to za mało, bo nie dotyczy osób oczekujących. Do tego do kodeksu drogowego wpisano wątpliwy i niejasny przepis o zakazie urządzeń elektronicznych - mówi posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Posłanki Lewicy zaapelowały w czwartek do wszystkich posłów o poparcie wniosku o rozpoczęcie prac nad projektem tzw. ustawy ratunkowej depenalizującej pomoc przy aborcji. To głosowanie będzie też egzaminem dla PO, czy jej stanowisko ws. aborcji nie było tylko "PR i wizerunkiem" - mówiły.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oceniła, że w czasie pandemii rząd prowadzi politykę "antypracowniczą". "Rząd nie sprawdza, nie kontroluje, czy pieniądze wysyłane z tarcz antykryzysowych do firm, które miały być przeznaczone na utrzymanie miejsc pracy, faktycznie trafiają do pracowników" - mówiła posłanka.

Były łódzki kurator oświaty, a obecnie członek zespołu ds. podręczników przy resorcie edukacji i nauki, Grzegorz Wierzchowski powinien zostać odwołany ze swojego stanowiska - takiego zdania są politycy Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Tomasz Trela.

Wątpliwe komplementy, które brzmią jak seksizm. Ocena kobiet, a polityczek szczególnie, przez pryzmat wyglądu, a nie umiejętności czy merytorycznych argumentów w dyskusji, to w polityce zjawisko stare i znane. Materiał magazynu "Polska i Świat".

„Polityczki nie są od dostarczania doznań estetycznych politykom” – napisała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk komentując sytuację, do której doszło podczas rozmowy z politykiem Porozumienia Lechem Jaworskim w TVN24.

Bardzo ubolewam, że doszło do takiego orzeczenia. Kwestia dotycząca wad letalnych płodu i w związku z tym możliwości dokonania aborcji jest kwestią, która powinna być ustawowo uregulowana – stwierdził w „Tak jest” Lech Jaworski (Porozumienie). Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w odpowiedzi zachęcała radnego do poparcia złożonego przez Lewicę projektu ustawy dekryminalizującej.

Lewica pyta resort edukacji i nauki o plany egzaminów maturalnych z religii. Matura to egzamin z wiedzy, a nie z wiary - podkreślała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Posłowie na konferencji odpowiadali też na pytania posła Konfederacji ws. "tęczowego piątku".

Jak wygląda moja praca w sejmie i poza nim? zapisz się do newslettera. Zapisz się